BAKIRKÖY ADLİYESİNDE NELER OLUYOR? (MİLAT – 17/06/2017)

Bir trafik kazası üzerine suçluların cezalandırılması adına yoğun bir hukuk mücadelesi başlatanAvukat Ozan Kayahan, iddiasına göre adeta bir adliye oyunun içine düştü. Hukuk mücadelesi sırasında ilginç bir şekilde hâkim ve savcıların hedefine oturan Avukat Kayahan, “Mahkemelerde hatır gönül ilişkileri dönüyor, adaleti aradım, başıma gelmeyen kalmadı”diyor.

Koray Taşdemir-Ünal GÜNDOĞDU

2014 yılında Bağcılar’da Emine Tatlı isimli vatandaşa çarparak ölümüne sebebiyet veren okul servis sürücüsünün cezalandırılması için ciddi bir hukuki mücadele başlatan Avukat Ozan Kayahan, ilginç bir şekilde davaya bakan hâkim ve savcıların karşı dava bombardımanına maruz kaldı.Şikâyetçi avukatı olarak takip ettiği davanın hâkimleri Rıza Cantepe ve şu an FETÖ’den tutuklu bulunan Abdurrahman Yılmaz’a ölüme neden olan şoförü tutuklamamaları nedeniyle yoğun hukuki eleştirilerde bulundu. Dilekçelerinde, ‘Neden trafikte adam öldüren biri tutuklanmıyor, başsavcının oğlu trafik kazasında ölseydi şoför tutuklanacaktı, bu olayda neden tutuklanmıyor, hukuku uygulamak zorundasınız, adaleti uygulamamaya yemin mi ettiniz? ”şeklinde eleştiriler dile getiren Avukat Kayahan, her iki hâkiminde adeta gazabına uğradı. Her iki hâkim de Kayahan hakkında şikâyette bulunarak hakaret, tehdit ve yargılamayı etkilemeye teşebbüs ‘ten iki ayrı dava açıldı.

“Bu hâkim beyin dosyasıdır!”

Hakkında açılan kamu davasında mahkeme kuruluna olan güvensizliğini aktaran Avukat Kayahan “Bir hukukçu olarak adil ve tarafsız yargıya inanmakla birlikte bu inancımı sarsan bazı suiistimaller beni süpheye götürmüştür. Şöyle ki: Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesinin 2015/301 E. Dosyasında Nisan 2017’de görülen son duruşmada, 15. Ağır Ceza Mahkemesinin ismini hatırlayamadığım katibi Mahkeme Başkanına dönerek, “Bu hâkim beyin dosyasıdır!” şeklinde hatırlatmada bulunmuştur. Benim de şahit olduğum bu sözler bir uyarı niteliğinde olup “Ona göre karar ver” anlamı da taşımaktadır.  Müdahiller Rıza Cantepe ve yanı sıra FETÖ’den Silivri’de yatan Abdurrahman Yılmaz’ın da Bakırköy Adliyesinde çalışmış olduklarını düşündüğümde bu olay bana çok manidar geldi” diye konuştu.

Mahkemede ahbap çavuş ilişkisi

Avukat Kayahan, Zira bir katibin, mahkeme başkanına bu hatırlatmayı yapması, bu dosyaya ayrı bir ihtimam ve özen gösterildiğini ve bu özenin de artık emekli bir hakim olan Rıza Cantepe’den kaynaklandığını gösterdiğini aktaran Kayahan “Emekli Bakırköy 10. Asliye Ceza Hakimi olan müdahil Rıza Cantepe’nin Bakırköy 15. Ağır Ceza Sayın Başkanı Mithat Çelikel ile 10 yıl, davalı Sayın Duruşma Savcısı Hüseyin Parlakkılıç ile 10 yıl, Sayın Üye Hayati Çuhadar ile 1 yıl, Sayın Üye Sibel Kaymakcı Tekeli ile 2 yıl Bakırköy Adliyesi’nde mesaileri olmuştur. İnsan doğası gereği aynı mekânda ve ortak statüdeki insanların yakın dostluğu ve halk diliyle ahbap çavuş ilişkisi olası bir durumdur. Sayın Kâtibin uyarısı da tamamen bu paralelde hatırlatmak ve uyarmak maksatlı olduğu çok aşikârdır” dedi.

Dava ile değil soyadı ile ilgilendi

Duruşma Savcısı Hüseyin Parlakkılıç’ın, Cantepe soyadını taşıyan meslektaşım İbrahim Cantepe’yi görünce bu davanın duruşmasında benim ve orada bulunan birçok şahidin huzurunda Av.İbrahim Cantepe’ye bu davanın seyrinin dışında “Siz Rıza Cantepe’nin neyi oluyorsunuz” diye sorması kaygılarını da ve şüphelerini artırdığını anlatan Kayahan “Bir kez daha ne kadar haklı olduğumu gördüm. Savcının, dava esnasında dava ile ilgilenme önceliğini bırakıp sanık olan benim ve avukatımın yanında Cantepe soyadını önemsemiş olması davaya gölge düşürmek için yeterli bir sebeptir” diye konuştu.Duruşma savcısı Parlakkılıç’ın babasının Zeytinburnu’nda bir kuyumcusu olduğunu öğrendiklerini ifade eden Kayahan, “Bir savcının, kendisinin ya da ailesinin görev yaptığı mıntıka yakınlarında işyeri olmasının etik olmadığını belirterek “Bu konuda aklımızı karıştıran nedenlerden biri olarak karşımızda duruyor” dedi.

Rıza Cantepe iş takibi mi yapıyor?

Emekli olduğu halde her gün yine adliyeye geldiğini ve soruşturması tamamlanan dosyaları hatır gönül ilişkisi olan kâtip ve adliye personeli üzerinden bekleterek UYAP üzerinden iş bitireceği mahkemelere düşmesini sağladığı iddia ediliyor. Bu düzen için rüşvet çarkının ilk halkasının çalışmaya başladığına dikkat çeken hukuk çevreleri, Cantepe’nin hâkimiyeti altındaki mahkemelere düşen dosyaların akıbetinin Cantepe’nin istediği şekilde sonuçlandığı iddia edilenler arasında.

Kaynak: http://m.milatgazetesi.com/bakirkoy-adliyesi-nde-neler-oluyor-haber-116018

 

Etiketler: , , , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973’de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Avukat Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.

0 yorum

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir